Müthiş bir çalışma!Hidrojen ve helyum zengini ötegezegenlerde milyarlarca yıl yaşam mümkün olabilir

Zmescience.com’ sitesinin haberine nazaran, İsviçre’deki Bern ve Zürih üniversitelerinden bilim insanları, dünya dışında ömür arayışına dair yeni bir araştırma yaptı.

Araştırmada, bilim insanları, hidrojen ve helyum elementi bakımından güçlü olduğu düşünülen kayalık ötegezegenleri inceledi.

Bilim insanları, Güneş Sistemi’ndeki oksijen ve nitrojen üzere elementler bakımından güçlü olan başka gezegenlerin bilakis kayalık ötegezegenlerinin pozisyonu sebebiyle daha fazla hidrojen ve helyum elementlerine sahip olduğunu belirledi.

Kayalık ötegezegenlerde yaşama uygun şartların ne kadar sürebileceğine dair yapılan hesaplamalarda bilim insanları, birtakım kayalık ötegezegenlerde 8 milyar yıla kadar yaşanabilir şartların bulunabileceğini tespit etti.

Bilim insanları, araştırmada, ‘Hidrojen ve helyum elementlerinin ağır olduğu gezegenler, ömür için gerekli olan sera gazları açısından yetersiz olabilir fakat bu gezegenlerin atmosferinin gereğince büyük olması durumunda da hidrojen elementi sera gazı vazifesi görebilir.’ sözünü kullandı.

Ayrıca araştırmacılar, birden fazla ötegezegenin değerli ölçüde su hacminin bulunduğu bunun da yüzey sıcaklığını artırarak ömür için gerekli temel ​​koşulları oluşturduğunu belirtiyor.

NASA, 17 Haziran’da Güneş Sistemi yakınındaki cüce bir yıldızın yörüngesinde yer alan, Dünya’ya misal iki kayalık ötegezegen keşfedildiğini bildirmişti.

NASA’nın internet sitesinde paylaştığı bilgilere nazaran, bu vakte kadar keşfedilen ve onaylanan ötegezegen sayısı 5 bin 44’e ulaştı.

Teyit edilen ötegezegenlerin yüzde 30’u gaz devlerinden oluşuyor. Jüpiter yahut Satürn üzere gazdan oluşan gezegenler bu sınıfta yer alıyor.

Güneş Sistemi dışında, öteki yıldızların yörüngelerinde bulunan gezegenlere ‘ötegezegen’ ismi veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir