Yerinde Dönüşüm için vatandaşlar sıraya girdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depremden etkilenen 11 vilayette kendi konut ve iş yerlerini yapmak isteyenler için ‘Yerinde Dönüşüm’ Projesi başlattı. Proje çerçevesinde hibe ve faizsiz kredi verilecek. Konut için 500 bin lira, iş yeri için 250 bin lira hibe verilecek. İki yıl ödemesiz 10 yıl vade ile konutlar için 800 bin liraya kadar, iş yerleri için ise 500 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek

Projeden yararlanmak isteyenler mesai başlar başlamaz üretim ve dönüşüm ofislerinden bilgi almak için sıraya girdi. Vatandaşlar birebir vakitte e-devlet üzerinden müracaat yapabilecek.

Adıyaman’da Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü’nün yanı sıra Kahta, Gölbaşı ve Besni ilçelerinde de imal ve dönüşüm ofisleri kuruldu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Faysal Ergezen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bakanlığımızın talimatıyla yerinde dönüşüm hizmetlerine başladık. Vatandaşların taleplerini alıyoruz, süratli bir halde de yerine getirmeye çalışıyoruz. Yerinde dönüşüm projesi bir fırsattır. Süratli bir formda yapıların yenisini yerinde yapmak için Bakanlığımız tarafından verilmiş nadir projelerden biridir. Süratli bir biçimde yapılaşmaya başlanacak ve yereldeki dinamiklerde etkin hale getirilecektir. Müdürlüğümüze müracaat sırasında vatandaşlarımız bilgilendirilip, yerleri hakkında da yapılaşmaya uygun mu değil mi, imar durumu, arsa durumu, imar çapıyla ilgili bilgiler ışığında ruhsatlandırma etabına kadar, kredilendirme kademesine kadar bilgilendirilecektir” dedi.

Vatandaşlar yerleri uygun olduğu için yerinde dönüşümü tercih ettiklerini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir