Meloni’den tahıl koridoru açıklaması: Hayati önem taşıyor

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Endonezya’nın Bali Adası’nda yapılan G20 Önderler Doruğu’nun besin, güç ve güvenlik bahisli oturumunda konuştu.

Başbakan Meloni, “Endonezya’nın G20’de periyot başkanlığını üstlendiği sıralarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini ve bunun ekonomilerimiz üzerinde, dünya sistemi bakımından yaratacağı yıkıcı etkiyi öngörmek imkansızdı.” dedi.

Enerji fiyatlarındaki artışa karşı İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) ile ulusal üretimi artırmak ve arz kaynaklarını çeşitlendirilmesini sağlamak için müdahalelerde bulunduğunu anlatan Meloni, “Ukrayna’daki savaş, global güç krizini ağırlaştırdı. Fakat nihayetinde milenyumun başından bu yana güç siyasetlerinde ve üretici ile tüketici ülkeler ortasındaki ilgilerde yapılan pek çok yanılgıyı da belirginleştirdi.” diye konuştu.

Meloni, güç krizinin, dünyayı daha sürdürülebilir hale getirme konusunda, spekülatörlerin daha az tesire sahip olduğu ve tedarikçi ülkelerin enerjiyi öteki ülkelere karşı bir silah olarak kullanma durumunun daha az olduğu istikrarlı bir pazar inşa etme fırsatı da sunabileceğini kaydetti.

Gıda konusunun ana öncelikleri olması gerektiğini vurgulayan Başbakan Meloni, İtalya olarak besin gereksinimini karşılamak için ithalata bağlı olan Kuzey Afrika’ya dair güçlü kaygılar taşıdıklarını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir