Kırgızistan’daki darbe girişiminde FETÖ izi

Kırgızistan’ın başşehri Bişkek’te güvenlik güçleri, idareye silah zoruyla el koymak suretiyle darbe planları yapan bir yapılanmayı çökertti.

Ülkede 5 Haziran’da yapılan operasyonlarda 30’dan fazla kişi gözaltına alındı, ana organizatör ve ideolojik ilham kaynağı olduğu tespit edilen Halk Meclisi Partisi Lideri Roza Nurmatova ile 4 aktivist tutuklandı.

Milli Güvenlik Devlet Komitesinden yapılan açıklamada kabahat örgütünün uzun müddettir militan devşirmek için çalışmalar yürüttüğünün tespit edildiği aktarıldı.

Yabancılardan kıymetli ölçüde fon bekliyorlardı

Operasyonda örgütsel muhtaçlıkları finanse etmek ve kilit görevlilere ödemeler yapmak için yakın gelecekte yabancı kaynaklardan değerli ölçüde fon sağlanmasının beklendiğine dair bilgiler de ele geçirildiği aktarıldı.

Halk Meclisi Partisi Lideri Roza Nurmatova.

Ses kaydı ortaya çıktı

Milli Güvenlik Devlet Komitesi, iktidarı ele geçirmeyi planlayan bir kümenin üyelerinin tutuklanmasının akabinde bu şahıslara yönelik yüz yüze ve telefon görüşmelerinin 1,5 dakikalık ses kaydını paylaştı. Ses kaydında ismi geçen Halk Meclisi Partisi Lideri Roza Nurmatova, aktivistleri ile yaptığı konuşmada, daha fazla kişiyi devşirmeye yönelik davetler yaparak şu sözleri kullandı:

“Değişim olacak mı yoksa bu türlü mi sürecek? Ben sizin fikrinizi almaya geldim. Nasıl görüyorsunuz? Nasıl olsa karışıklık olacak. Bu durumda biz ne yapacağız? Adamlarımız var. Her adamın ardında en az 10 kişi daha var. Para karşılığında (sokaklara) çıkmaya hazır olanlar var. Bize çıkacak şahısların tam sayısı lazım.”

Darbe teşebbüsündeki FETÖ izi

    Öte yandan, darbe teşebbüsünü organize eden Halk Meclisi Partisi’nin eski Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ile irtibatlı olduğu belirtildi.

    FETÖ ile yakın bağlantı içinde olduğu bilinen Atambayev, ülkeyi yönettiği devirde Türkiye’nin FETÖ’nün darbe yapabileceğine yönelik uyarını ‘absürt’ olarak nitelemişti.

    Atambayev periyodunda FETÖ, Kırgızistan’ı Orta Asya’daki üssü haline getirmiş ve kamu kurumlarından iş dünyasına, eğitimden sanata kadar her alanı hakimiyetine almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir