Husiler Taiz’de buğday yüklü yüzlerce kamyonu alıkoydu

Yemen Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Muammer el-İryani’nin konuyla ilgili yazılı açıklaması, Yemen resmi ajansı SABA’da yer aldı.

İryani, Husilerin Aden’den gönderilen buğday yüklü yüzlerce kamyonu Taiz’in girişinde alıkoyduğunu ve kamyonların kendi denetimlerindeki bölgelere geçişini engellediğini söz etti.

Durumun, bölgede ticaret yapanları büyük ziyana uğrattığını ve mahallî piyasada un fiyatlarının artmasına neden olduğunu kaydeden İryani, Husilerin, un tedariğini kendi denetimi altındaki bölgelerdeki halkı aç bırakma ve yoksullaştırma siyasetinden dolayı engellediğini aktardı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve memleketler arası topluma, Husilerin özel kesimde ekonomik felakete yol açabilecek ve insani külfetleri arttıracak uygulamalarını kınama daveti yapan İryani, eser giriş çıkışlarına uyguladığı kısıtlamaları kaldırması için Husilere önemli baskı yapılmasını talep etti.

– Yemen’deki iç savaş ve insani kriz

Yemen’deki İran takviyeli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve kimi bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine dayanak veriyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği raporlarına nazaran, iç savaştan ötürü Yemen halkının yüzde 73’ü (yaklaşık 23,4 milyon) insani yardıma muhtaç hale geldi; 4,3 milyon kişi yerinden edildi.

Ülkede 13 binden fazlası sivil 377 bin kişi, çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir