G20 Liderler Zirvesi başlıyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Modi tarafından karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Doruğu için gittiği Hindistan’ın başşehri Yeni Delhi’de resmi temaslarına başladı. Ziyaret kapsamında Erdoğan, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir ortaya geldi.

İki önder görüşmede global ve bölgesel bahisleri ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, G20 Doruğu kapsamında kimi Devlet ve Hükümet Liderleriyle temaslarda bulunması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepede Türkiye’nin iklim değişikliği ile ilgili attığı adımları önderlere anlatacak.

İşte tüm dünyanın takip ettiği G20 Doruğu’nda dakika dakika yaşananlar…

08.20 LİDERLERİN KARŞILANMA TÖRENİ

Hindistan Başkanı Modi, G20’ye katılan önderleri karşıladı.

08.00 ERDOĞAN, MODİ TARAFINDAN KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan Başkanı Modi’nin karşılamasıyla G-20 tepesine iştirakini gerçekleştirdi.

ZİRVENİN ANA TEMASI: TEK YERYÜZÜ, TEK AİLE, TEK GELECEK

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir ortaya getiren G20 doruğunun bu yıl 18’incisi düzenleniyor. Tepeye, Hindistan‘ın başşehri Yeni Delhi konut sahipliği yapıyor. İki gün sürecek üç oturumluk toplantıda, önderler kapsamlı global ekonomik ıslahatları ele alacak. Başta Ukrayna- Rusya Savaşı olmak üzere, bölgesel ve global problemlerin de masaya yatırılması bekleniyor. Hindistan, bu yıl birinci kere devir başkanlığı yapıyor… Başşehir Yeni Delhi’de gecekondular yıkıldı. Sokaklardaki başıboş maymunlar ve köpekler de toplatıldı.

Güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarıldı. Tepe için 50 binden fazla polis vazife yapacak. Birçok cadde, sokak ve iş yeri 3 gün müddetle kapatıldı. Kimi bölgelerde de seyahat kısıtlamaları uygulanacak.

Bu yıl, dünyanın birinci 20 iktisadı ortasında olmasına karşın G20’de yer almayan İspanya da konuk olarak davet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir