Depremde devrilen 2 bin 43 yıllık sütun Nisan ayında yeniden ayağa kalkacak

Depremde devrilen 2 bin 43 yıllık sütun Nisan ayında tekrar ayağa kalkacak

ADIYAMAN – Zelzelede devrilen, Kommagene Uygarlığının değerli yapıtlarından olan Karakuş Tümülüs’ündeki 2043 yıllık ‘Tokalaşma Sütunu’, Nisan ayında tekrar dikilecek.

6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelede yıkılan Karakuş Tümülüsü’ndeki 4 sütunundan birisi olan ‘Tokalaşma Sütun’u yıkıldı. Sütunda bulunan 7 adet taş dağılmadan devrildi. Sütunun üzerinde bulunan tokalaşma sahnesinin olduğu yapı ise zelzeleden sonra alınarak Adıyaman Müze Müdürlüğü’ne götürüldü. Karakuş Tümülüs’ünde bulunan kartal sütunun ise bulunduğu yerden 10 santim kaydığı öğrenildi.

Adıyaman Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Ahmet Aydın, Karakuş Tümülüsüne gelerek, Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse ve Müze Müdürü Mehmet Alkan’dan bilgi aldı.

Kommagene Uygarlığının kıymetli ören yerlerinden birisi olan Karakuş Tümülüsü’ndeki 2043 yıllık sütunun Nisan Ayı içerisinde tekrar eski haline getirilecek.

Adıyaman Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, devrilen sütuna süratli bir formda müdahale edileceğini kaydederek, “Devrilen bu sütuna süratli bir biçimde müdahale edeceğiz. Karakuş Tümülüs’ünde dört tane sütun var ve bir sütun zelzelede devrildi. Sütun üst üste dizilmiş taşlardan oluşuyor. Dolaysıyla devrilen sütunun modüllerinde kırılma ve dağılma olmadığı için şanslıyız. Bu manada ilgili teknik grup buda ki tabanı de dikkate almak suretiyle bu taşları yine teknik takım ve bilim heyetin nezaretinde tekrar üst üste dizerek eski haline getirmeyi planlıyoruz. Nisan ayı içerisinde bu işin tamamlanması planlanıyor” dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Ahmet Aydın ise sarsıntının şiddetinden bahsederek, “2043 yıl ayakta duran bu sütunun 6 Şubat sarsıntısında yıkıldığını daima birlikte müşahede ettik. Tekrar yerinde gördük. Bu bize birebir vakitte bu zelzelenin ne kadar büyük olduğunu, ne kadar sarsıcı bir sarsıntı olduğunu gördük” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir